Principală | Înregistrare | Autentificare | RSSDuminică, 17.12.2017, 8:28 PM

Utilizatori: 0
Formularul pentru autentificare

Legume și fructe donate

Joi, 23 noiembrie 2017, în cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară a fost organizată o activitate de voluntariat de către profesorii şi elevii de la Şcoala Gimnazială Nr. 3, cu prilejul derulării Campaniei „Săptămâna legumelor şi fructelor donate”, activitate desfăşurată la nivel naţional. Elevii de la cei mai mici, la cei mai mari au adus de acasă fructe și legume pe care le-au donat elevilor cu cerinţe educative speciale şi elevilor instituţionalizaţi de la Liceul Tehnologic Drobeta, prin implicarea elevilor voluntari de la cls. a VIII-a. Acţiunea coordonată de către prof. Manu Ionica, coordonator local SNAC şi prof. voluntari Neagu Lidia, Botea Lucreţia, Zaharia Emilia s-a derulat şi la nivelul unităţii prin donarea de legume şi fructe elevilor proveniţi din familii aflate în dificultate. Acţiunea a fost monitorizată de doamna director, prof. Crăcea Otilia şi de doamna director adjunct, prof. Ciocan Valentina.

În „Săptămâna alimentației sănătoase” ( 20-24 noiembrie ) elevii claselor a 5-a A, a 7-a B și a 8-a A au desfășurat mai multe activități : colectare și donare de fructe și legume, prezentări PPT, dezbateri. Activitățile s-au derulat în parteneriat cu elevii Școlii Gimnaziale Alice Voinescu în cadrul proiectului ”Ai grijă de viața ta !”. Coordonatori: prof. Otilia - Ina Crăcea, prof. Valentina Ciocan, prof. Elena Ghilerdea, prof. Elida Pacioga, prof. Lidia Neagu și prof. Cosmin Taloi.

Cautare pe site
Calendar